Bezpieczne miasto, biuro, dom…

Bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej to zagadnienie, które wywołuje od lat duże emocje w społeczeństwie. Mając świadomość wielu zagrożeń w życiu codziennym, przykładamy coraz większą wagę do systemów zapewniających nam ochronę i spokój, a jednocześnie gwarantujących odpowiedni komfort życia.

Firmy C&C Partners oraz Abikus zdają sobie sprawę z tych potrzeb społecznych, toteż  23 października 2019 r. zorganizowały konferencję pt. „Bezpieczne Miasto”, na której przedstawiono spektrum możliwości w zakresie inteligentnego monitoringu oraz współpracy ze służbami publicznymi. Spotkanie odbyło się w Klasztorze o.o. Paulinów na Jasnej Górze – miejscu, które co roku musi zapewnić bezpieczeństwo publiczne dla ponad 4 mln pielgrzymów i turystów.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele podmiotów prywatnych, instytucji oraz samorządów. Patronat nad nią objęły: Polska Izba Systemów Alarmowych oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. Zaś głównym organizatorem została firma znana z wprowadzania na rynek zaawansowanych systemów monitoringu wizyjnego oraz rozwiązań telekomunikacyjnych – C&C Partners sp. z o.o. Z kolei częstochowska spółka Abikus pełniła rolę współorganizatora, dzieląc się z gośćmi swoim doświadczeniem w realizacji inwestycji z obszaru bezpieczeństwa publicznego z użyciem infrastruktury wizyjnej i teleinformatycznej. Ma ona w swoim portfolio również wiele instalacji automatyki budynkowej (m.in. FIBARO) w budynkach mieszkalnych i instytucjach, które stanowią znakomite uzupełnienie systemów monitoringu.

Spotkanie poprzedziła Msza święta w intencji uczestników. Konferencja rozpoczęła się od prelekcji przedstawiciela C&C Partners, który zaprezentował główne założenia i specyfikację systemu monitoringu z inteligentną analizą obrazu. Omówił między innymi ideę kontroli przestrzeni w schemacie „widzę i reaguję” oraz integracji z systemami interkomowymi. Nie mniej ważna była także kwestia podnoszenia świadomości społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa publicznego, stymulowania współpracy pomiędzy obywatelami i służbami oraz wykorzystywania – przez tych pierwszych – infrastruktury monitorującej do wzywania pomocy. C&C Partners zaprezentowało również nowoczesne rozwiązania w ramach systemów parkingowych, kontroli smogu czy oświetlenia ulicznego. Drugą prelekcję poprowadził reprezentant Urzędu Miasta w Zielonej Górze, a jej tematem był lokalny monitoring wizyjny. Była to idealna okazji, aby poznać działanie systemu z perspektywy mieszkańca miasta i służb porządkowych. Jak się okazuje, przeciętny Kowalski najczęściej nie ma świadomości, o ile bezpieczniej i sprawniej funkcjonuje mu się w ruchliwej i zagęszczonej przestrzeni ulic, biurowców czy osiedli, a to za sprawą wielu zintegrowanych systemów teleinformatycznych. W kolejnych sesjach inżynierowie z firm C&C Partners i Abikus przedstawili szczegóły wybranych inwestycji teleinformatycznych. Omówiono wdrożenie inteligentnych rozwiązań zarządzania i kontroli w przestrzeni parkingowej w Poznaniu oraz działanie monitoringu wizyjnego na Jasnej Górze. W między czasie wszyscy goście mieli okazję zapoznać się z systemami kamerowymi zainstalowanymi w Klasztorze i wieloma innymi urządzeniami – nowinkami IT – dostępnymi na miejscu.

Autorzy zdjęć: fot. 1 - M. Kępiński (Biuro Prasowe JG), pozostałe - własność Abikus sp. z o.o.